President Ilves maksab voodi kasutamise eest renti oma naisele.

Kuidas saab olla, et Eesti president maksab oma abikaasa kõrval öö veetmise eest renditasu naise firmale? Kas rendihinna sees on ainult voodilinad või ka kondoomid? Ja kui palju tuleb maksta baarikapist alkoholi ära joomisel?

Eesti Vabariigist on saanud Eesti Rahariik kui jätkub presidendi kantselei sahkerdamine Ilvestele kuuluva Erma talu ümber. Nende mõtete allikaks oli tänane SLÕhtuleht http://www.sloleht.ee/index.aspx?id=240213

Lisan siia artikli koopia, mida võidakse kunagi hiljem äkki tsensuuriga muuta:

President Ilves rendib oma talu abikaasa firmalt salastatud summa eest
Eve Heinla

Üle poole aasta väldanud tants Ärma talu ümber tegi ootamatu pöörde – president Toomas Hendrik Ilves hakkab kodutalu ametiaja lõpuni rentima abikaasa Evelin Ilvese firma käest, salastades rendisumma.

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti hinnangul peaks riigipea selle hämara tehingu rahvale kiiresti ja üksipulgi selgeks rääkima.

Riigipea ja tema abikaasa firma vahelisele hämarale tehingule keeldub presidendikantselei selgitusi andmast – isegi rendisummat ei öelda.

“Presidendi perekond on alati järginud seaduseid ning vajadusel konsulteerinud juristidega, et vältida korruptsiooniohtlike või küsitavate olukordade tekkimist,” ajab kantselei üldsõnalist juttu.

Lisades, et 2005. aastal asutatud ja Evelin Ilvesele kuuluv Ermamaa OÜ sai Euroopa Liidu tõukefondidest Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) vahendusel ligi kolm miljonit krooni toetust, et rajada Ärmale noobel turismitalu. Selleks laenu ja toetust hankides polevat Ilvesed arvestanud võimalusega, et mehest saab riigipea.

Presidendi kodutalu polevat turvariski tõttu võimalik ühtaegu ka külalismajana kasutada, mistõttu presidendiproua alustas EASiga kõnelusi asutuse äriplaani muutmiseks.

“Ermamaa OÜ jätkab tegevust ning kuni käesoleva presidentuuri lõppemiseni on külalistemajal vaid üks klient, Toomas Hendrik Ilves, kes tasub rendikulu oma palgast,” teatab kantselei. Samas nenditakse, et rentimise üksikasjad olevat perekond Ilvese siseasi ning pole seotud perepea presidendiametiga.

Presidendikantselei lisab, et Ärmast ei saa siiski presidendi residents, vaid see olevat lihtsalt riigipea kodu, kus ta elavat vabal ajal. Presidendi ametihüvede seadus lubab Ilvesel taotleda kantseleilt ka osa eluasemekulu hüvitamist, mida ta siiani polevat teinud, ehk lisaks Ilvese palgast makstavale rendisummale võib Ärma talu hakata mingit raha saama ka otse maksumaksja taskust.

Korruptsioonivastane ühing: president võlgneb selgituse

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees Tarmu Tammerk rõhutab, et Ärma talust on riigi jaoks saanud suur probleem – kõik Ilvese taluga seotu on siiani segane ning aina segasemaks muutub. Peale selle ei tohi riigipea Tammerki hinnangul olla kord tavaline eraisik ja järgmisel hetkel taas president, kuigi kantselei üritab rendirahaga seotut nimetada pere siseasjaks.

“Avalikkuse huvi on täiesti põhjendatud, et saada teada, mis tingimustel ja millise summa eest rentimine toimub. Ja see on vajalik, et korruptsioonikahtlust ära hoida. Äkki on tegu väga suure summaga ja siis tekib küsimus, kust see raha tuleb?”

Tammerk rõhutab, et riigijuht peab oma (äri)asjad seadma nii, et ta saaks kodanikele eeskujuks olla. “Aga president Ilves seda praegu ei suuda. Raske on täpset hinnangut anda, teadmata rendilevõtmise detaile. Ja veidraks jääb see ikka – inimene võtab rendile midagi, mis just nagu kuulub talle? Ta tutvustas ju presidendivalimiste kampaania eel Ärmat kui oma talu. Siis ta ei rõhutanud, et see kuulub (hoopis) abikaasale. Tegu on juriidilise uperpalliga ja küsimused jäävad õhku.

President võtab talu rendile, maksab renti palgast, palka saab ta aga presidendina – veider kombinatsioon!”

Presidendikantselei otsinud enda väitel juba kaua võimalust, kuidas siduda Ärma talu Ilvese presidendiametiga, sest kui Ärmal olid turistid külas, pidi president ootama esmalt nende lahkumist ning alles pärast hoone turvakontrolli võis ta oma koju minna.

Presidendi avalike suhete juht Toomas Sildam on varem SL Õhtulehele kinnitanud, et kui riigipea käib kodutalus, maksab ta seal ööbimise eest ise.

“Kuni seal tegutseb külalismaja opereeriv äriühing Ermamaa, ei saa presidendikantselei Ärma talu kasutada,” rääkis Sildam. “President saab seal olla peamiselt nädalavahetusel ja sedagi vaid siis, kui külalismajas kedagi pole.”

Erma Park koondab endas külalismaja, raamatukogu, konverentsisaali ja restorani. Talu numbritoad kannavad suurmeeste nimesid – Meri, Churchilli, Gustav Adolfi jne. Konverentsi- ja kinosaal sai nime aga Euroopa Liidu asutaja Robert Schumanni järgi.

Peale külalismaja saavad rikkad huvilised üürida ka kunagi Ilveste koduks olnud Marski (Mannerheimi) maja, kus on oma saun, köök, kaks magamistuba, kamin ja kaks rõdu. Hoonestut ümbritseb park; mõned puud istutasid 2004. aastal suursaadikud, ekspeaministrid ning president Meri. Ürgmetsana kujundatud pargis õitseb suvel üle 300 roosi.

Kinnisvarafirma ei oska rendihinda isegi umbkaudu pakkuda

Ärma talu rentimise turuhinda on pea võimatu pakkuda, sest tegu on pretsedenditu juhtumiga, tunnistasid mitu kinnisvaraasjatundjat. Nimelt polevat omanikel kombeks turismitalu ega puhkekeskust välja rentida, sest sellise asutusega eelistatakse ise teenida. Seda kinnitab näiteks ka kinnisvarafirma Uus Maa Viljandi büroo hindaja Mari Lember: “Need, kes midagi (sellist) teevad, teevad seda endale, mitte ei rendi sellist objekti.”

Sestap ei oska ta parimagi tahtmise juures pakkuda isegi umbkaudset rendihinda: “Meil on turuväärtuse leidmisel kindlad meetodid, kuid siin pole millelegi tugineda ega millegagi võrrelda.”

Advertisements

Üks vastus

  1. ja sina maksad pappi pangale, et omas majas omas voodis oma naise kõrval magada, mine tea ehk isegi et krõpsu teha.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: