Hapud viinamarjad majanduses – langus on alanud

Majanduse kasv on jätkuvalt vähenemas. See vist ongi see pehme maandumine, millest Eesti Pank on alates jaanipäevast rääkinud. Tavakeeles tähendab see siiani olnud kahekohalise majanduskasvu muutumise vaid ühekohaliseks numbriks, näiteks 2 protsendiks aastas nagu Lääne-Euroopas.  Tavainimesele tähendab see praeguse tarbimispeo läbisaamist ja püksirihma pingutamist, et tõusvate intressimäärade tingimustes tulla toime pangalaenude tagasimaksega. Ärimeestele tuleb järgmine aasta aga murranguline, sest nende ridades toimub harvendus (kehvad äriplaanid pankrotistuvad).

Kuid pange tähele asjale viitava Potilehe artiklit, kus puuduvad viited eelmistes kvartalites aset leidnud languse märkidele ja reformierakonna parteilehe lugejatele võb seetõttu tunduda, et languskvartal oli esmakordne. Valige veel kolmikliit riiki juhtima ja andke sotsiaaldemokraatidele majanduse juhtimine – kohe on tulemuseks langus!

Kolmanda kvartali majanduskasv oli nelja aasta aeglaseim
13.11.2007 http://www.postimees.ee/141107/esileht/majandus/295139.php

Tänavu kolmandas kvartalis kasvas Eesti majandus eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 6,4 protsenti, mis on aeglaseim majanduskasv viimase nelja aasta jooksul.

Majanduskasvu aeglustumist mõjutas töötleva tööstuse ja jaekaubanduse lisandväärtuse kasvu pidurdumine ning veonduse ja laonduse, kinnisvara-alase tegevuse ning hotellide ja restoranide lisandväärtuse vähenemine, teatas statistikaamet.

Majanduskasvu mõjutas ka eelmise aasta sisemajanduse kogutoodangu (SKP) kõrge tase. Endiselt kasvas kiiresti lisandväärtus loomine finantsvahenduses.

Eesti Panga hinnangul vastab praegune majanduskasvu aeglustumine panga prognoosile, mille kohaselt kujuneb aasta keskmiseks SKP kasvutempoks 7,3 protsenti.

Majanduskasvu aeglustumine oli eeldatavasti tingitud sisenõudluse vähenemisest, ekspordi kasvutempo on püsinud endisel tasemel, teatas pank. Toimetas Jano Purga,

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: