Jälle hirmutav raport taanlastelt Eestit tabavast majanduskriisist

Reedel tsiteeris juhtiv majandusleht järjekordselt Danske Banki “analüütikuid,” kes ennustavad Eesli Pange jutlustatud pehme maandumise asemel hoopis rasket maandumist. Ma olen samal seisukohal olnud, et senine majanduskasv oli odavale laenurahale rajatud mull, otsuseid tehti hetkelise heaolu ja mitte strateegilise aastatepikkuse kava järgi ning praegu on raha sissevool lõppenud ja alganud õhu väljalaskmine.

Äripang kirjutas sügisel mitmeid kordi, et krooni tuleb devalveerida. Kui detsembri aluses venelased oma suhtluskonnas sellest kuulujutu tegid ja paanikaga kaasa läksid, siis distantseerus toimetus ennast sellest varem tõenäoliseks peetud võimalusest ja hakkas inimeste lihtsameelsust naeruvääristama (näe keda usuvad ja kuidas oma infot saavad). Samamoodi levitatakse ka seda majanduskriisi ideed, mis piisava leviku korral muutubki laialt usutavaks kuigi anakdoodile sarnanevate tõenditega.

Danske Bank: Eesti majandusbuum on juba pauguga lõppenud
Mariliis Pinn
http://www.ap3.ee/Default2.aspx?ArticleID=4eae0b3d-62b1-4055-bb7d-5af4b263d9cf&open=sec

Danske Banki analüütikute raporti kohaselt on Ida-Euroopas tasakaalutus kasvanud ja seda süvendab ülemaailme finantskriis, raporti kohastelt on Eesti majandusbuum juba pauguga lõppenud.

Tõenäoliselt ootab karm maandumine Balti riike, Bulgaariat ja Rumeeniat. Madalamad riskid on Poolas, Tšehhis ja Slovakkias, kuigi ka seal on näha ülekuumenemise märke, kirjutasid vanemaanalüütik Lars Christenseni ja Danske Banka Baltimaade analüütik Violeta Klyviene raportis.

Et näha, milline on olukord 10 viimasel ajal Euroopa Liiduga liitunud Ida-Euroopa riigis, koostas Danske Bank 2007. veebruaris nn valgusfoori analüüsi, kus riikide majandusolukordadele anti kas roheline ehk hea, kollane ehk keskmine ja punane ehk halb hinnang. Vaadeldi 11 näitajat, nende seas laenukoormuse kasvu, inflatsiooni, majanduskasvu, ekspordi ja impordi suhet ja avaliku sektori finantsseisu.

Kõige halvemas seisus olid veebruaris analüüsi kohaselt just Eesti koos Läti ja Rumeeniaga, mille puhul näitavad 11 näitajast 7 ohumärke. Järgnesid Bulgaaria kuue ja Leedu viie probleemkohaga.

Danske analüütikute meelest on enamike riikide olukord halvenenud ja punasest on saanud väga punane, kuna jooksevkontodefitsiit kasvab tugeva sisenõudluse tõttu. Analüütikud on märganud ka inflatsiooni kasvu, mida kergitab järsk toidu ja kütuse hinnatõus, mis omakorda viib tööjõu ja tootmise hinna kasvule.

Lisaks on investorid globaalses finantskriisis veel kitsimad investeerima ja ka see mõjutab märkimisväärselt Ida-Euroopat.

Danske Banka valgufoori analüüsis on võrreldes veebruariga rohkem kollast ja palju rohkem punast. Ohus on Eesti, Läti, Leedu, Rumeenia ja Bulgaaria. Oluline on, et kollasesse tsooni on kukkunud rohelisest Poola, Tšehhi ja Ungari. Kollane on endiselt ka Slovakkia seis. Roheline on uhkes üksinduses Sloveenia. Kõik riigid on muutunud makronäitajate järgi ebastabiilsemaks.

Baltimaades ja Bulgaarias on intressid kasvanud, kuna investorid tahavad suuremaid riskipreemiaid. Rumeenia rahaturg on tänu ujuvale rahakursile aasta algusest muutumatu.

Analüütikute meelest on Eesti esimene mainitud riikidest, kus buum on pauguga lõppenud. Seda näitab ilmekalt veebruarist alates toimunud kiire majanduskasvu langus.

On vara veel öelda, kas Eestit ootab pehme või karm maandumine, kuid majandus on kiiresti jahtunud. Kinnisvarasektori kukkumine näitab, et Eestit ootab pigem raske maandumine.

Teistes punastes riikides on märgid veel segasemad, majanduse jahtumise märke on vähe näha.

“Hoolimata selgetest ülekuumenemise märkidest on poliitikute reaktsioon tagasihoidlik. Üksi riik ei ole midagi raske maandumise vältimiseks teinud,” leiavad raporti autorid.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: