Poliitiline Panovi protsess päädis puuksuga

Aasta 2003. märtsis toimusid Riigikogu valimised. Vahetult pärast valimisi vahistati Tallinna abilinnapea ja veeti kaamerate ees politseisse. Politseinikud olid kindlad, et said kätte süüdlase ja parteid moodustasid ühisrinde Keskerakonna vastu, et selle ridadest pärit kahtlusalusega mitte tegemist teha. Valitsuse moodustasid Reformierakond, Res Publica (loosung Vali kord) ja Rahvaliit. Neli aastat hiljem läks prokuratuuri suur töö vett vedama, sest polnud materjali isegi mitte süüdistuse esitamiseks, rääkimata kohtusse jõudmisest.

( 2003 SLÕ artiklist tsitaate. Tallinna keskkriminaalpolitsei juht Andres Anvelt pupujuku.
«Infot on kogutud pikka aega,» kinnitab politsei-ameti pressibüroo juhataja pullipeer Indrek Raudjalg.
«Loomulikult hakkab see juhtum oluliselt mõjutama hetkeseisu poliitikas,» ütles kolleegi arreteerimisest šokeeritud abilinnapea puuks Rein Lang. )

Õigustango (SLÕ juhtkiri)
08.01.2008
http://www.sloleht.ee/index.aspx?v=forum&subtopicID=81405#form

Kõik mäletavad, kuidas aastaid tagasi vahistati kohalekutsutud telekaamerate ees Tallinna abilinnapea Vladimir Panov. Hiljem ka kaitsepolitsei üks juhte, ettevõtlusse üle läinud Priit Tikerpe.

Eile aga loobus riigiprokurör Helga Aadamsoo meeste süüdistamisest pistisevõtmises ja -andmises ning kohus mõistis nad õigeks.

See oli prokuratuurile kolmas suur tagasilöök. Sügisel tagandas Harju maakohus riigiprokurör Laura Feldmanise veterinaar- ja toiduameti eksjuhi Vladimir Razumovski altkäemaksuprotsessilt. Seejärel (sisuliselt) kaotas riigiprokurör Laura Vaik protsessi Ernesto Preatoni ja sõprade vastu, kes pääsesid kõigest 21 miljoni krooni tasumisega. Neli aastat tagasi pakkus Preatoni, et maksab riigile 100 miljonit, kui asi lõpetatakse. Siis polnud Vaik sellega nõus.

SL Õhtuleht on mures, et massiivse meediakampaaniaga alanud protsessid on lõppenud nulliga. Viimaste aastate suurim protsess – maadevahetus – ootab juba kolmandat aastat süüdistuskokkuvõtet.

Iga protsess on erinev, seadused muutumises ja kahtlusaluste advokaadid nupukad, kuid prokuratuuri hambad on osutunud oodatust nõrgemaks. Või nad kavatsevad maadevahetusega teha soolo, mis sunnib Panovi ja Preatoni protsesse kiiresti unustama? Korraliku matsu on saanud kõikide nende maine, kelle tegude kallal on prokuratuur käinud. Sõltumata sellest, kas nad on süüdi mõistetud või mitte; kas protsess kulges prokuröri või kaitsja tahtmist mööda; kas avalikkus oli poolt või vastu.

Kas, millal ja millise sõnastusega jõutakse maadevahetuslugu kokku kirjutada süüdistuseks, mille justiitsminister lubas hoobeldes juba eelmisel aastal kohtu ette saata? Kaalul on Eesti kui õigusriigi maine.

Prokurör loobus Panovi ja Tikerpe süüdistamisest
08. jaanuar 2008
Autor: Erik Rand http://www.epl.ee/artikkel/413788

Pärnu maakohus mõistis õigeks kaitsepolitsei eksjuhi Priit Tikerpe, keda süüdistati pistise andmises, ja endise Tallinna abilinnapea Vladimir Panovi, keda süüdistati pistise võtmises.

Riigiprokurör Helga Aadamsoo loobus eilsel kohtuistungil süüdistusest Tikerpe ja Panovi suhtes. Prokurör põhjendas oma taotlust sellega, et riigikohtu praktikaga on oluliselt muutunud tõendite kohtus hindamine, samuti on oluline, et kohtulahend saabuks mõistliku aja jooksul.

Septembrikuisel istungil pääses Tallinna endine abilinnapea Vladimir Panov süüdistusest ametiisiku poolt altkäemaksu võtmises, mis oleks võinud lõppeda kuni nelja-aastase vangistusega.

Tallinna abilinnapea Vladimir Panov vahi all
05.03.2003 Krista Taim
http://www.sloleht.ee/index.aspx?id=136483&d=20030305&a=1

MIS MUREKS? Kaks päeva enne vahistamist, riigikogu valimiste ööl Keskerakonna staabis tabas fotograaf abilinnapea Vladimir Panovi ja Vilja Savisaare tõsises jutuajamises, mis pani mõlemad kulmu kortsutama. Mis oli jututeemaks, teavad osalised. Peeter Langovits (Postimees)

Kriminaalpolitsei vahistas eile pärastlõunal Tallinna abilinnapea Vladimir Panovi kahtlustatavana altkäemaksu võtmises. Koos temaga võeti vahi alla ka kaitsepolitsei endine direktor, linnakohtunik Merle Partsi abikaasa Priit Tikerpe. TV3 andmeil võeti nad vahi alla notaribüroost väljumisel.
Vladimir Panov oli osaühingu Kakumäe Võrgud ja sellele eelnenud firma (osaühing Apollo Baltic) omanik, kes küll väidetavalt 2001. aastal müüs firma Andres Davõdovile. Kakumäe Võrkusid on politsei väidetel seostatud Maapangast 17 miljoni krooni riisumisega, maksukuritegude ja rahapesuga. Priit Tikerpe on Kakumäe Võrkude juhatuse liige.

Tallinna keskkriminaalpolitsei juht Andres Anvelt ütles TV3le, et kinnipidamine polnud juhuslik, ja märkis, et Kakumäe Võrkude ja selle eellase juhtumiga on seotud ka teisi inimesi, kes on osalt juba süüdistuse saanud, ning on aeg need asjad kohtusse saata.

«Vahistamine oli seotud notaribüroos tehtud toiminguga. Samas notaribüroos oli Panov teinud ka varem ühe toimingu, millega püüdis varjata tõe väljaselgitamist. Infot on kogutud pikka aega,» kinnitab politsei-ameti pressibüroo juhataja Indrek Raudjalg. Ta ei täpsusta, millal Panovi altkäemaksu võttis, kas vahetult enne arreteerimist või juba varem.

Politsei vahistas keskerakondlasest abilinnapea Panovi esialgu 48 tunniks. Anvelt kinnitab, et keskkriminaalpolitsei jõuab talle selle ajaga süüdistuse esitada.

Kohe pärast Vladimir Panovi vahistamist otsiti läbi tema tööruum linnavalitsuses.

Linnavalitsuse töötajatele tuli abilinnapea kinnipidamine ja tema kabineti läbiotsimine �okeeriva üllatusena. Panoviga samal korrusel töötav linnapea nõunik Raimond Kaljulaid oli imestunud, kui kuulis, et Panov on vahistatud ja näitab juba rauduskäsi oma kabinetis politseitöötajatele dokumente ette. Politsei sulges selle toimingu ajaks linnavalitsuse kuuenda korruse.

«Veel enne lõunat oli Panov heas tujus,» kinnitab Kaljulaid, et abilinnapea ei teadnud oma arreteerimist ette. Vladimir Panov oli võõrustanud Kiievi abilinnapead ja teda saatvat delegatsiooni.

Linnavalitsuse meediajuht Allan Alaküla sai Panovi arreteerimisest teada alles uudistest. «See tuli nagu välk selgest taevast,» nendib ta.

Hiljem teatas linnapea Edgar Savisaar, et ta peatab Panovi tegevuse abilinnapeana ja vabastab ta ametist kuni uurimise lõpuni. «Panovil lasuv kahtlus on tõsine, politseiuurimine käib ning teisiti ma toimida ei saagi,» ütleb Savisaar oma sammu kommenteerides. «Loomulikult hakkab see juhtum oluliselt mõjutama hetkeseisu poliitikas,» ütles kolleegi arreteerimisest �okeeritud abilinnapea Rein Lang.

Vladimir Panovi haldusalasse kuulusid teedeehitus ja kommunaalmajandus.

Priit Tikerpe kaitsja on hämmingus

Priit Tikerpe kaitsja vandeadvokaat Andres Hallmäe sõnul ütles uurija talle eile vaid seda, et läheb täna kell 11 Tikerpe süüdistuse asjus sanktsiooni pikendama. Miks Tikerpe vahistati, uurija ei kommenteerinud.

«Juba mullu sügisel pidas politsei Tikerpet väga habraste süüdistuse najal kinni ja lõpuks kohus vabastas mehe. Nüüd tundub asi sama stsenaariumi järgi minevat,» ei osanud Hallmägi BNSile juhtunut kommenteerida.

Mullu sügisel esitas keskkriminaalpolitsei Tikerpele süüdistuse, mille järgi ta omastas 140 000 krooni veevõrguga liitunud klientidelt saadud raha.

Konkurent: abilinnapea võib olla endiselt Kakumäe Võrkude omanik

Vladimir Panovi vahistamiseni viinud õigusrikkumine on keskkriminaalpolitsei andmetel seotud mullu sügisel lahvatanud skandaaliga, kus politsei tuvastas, et Kakumäe Võrgud võis olla seotud pankrotistunud Maapangast riisutud raha pesemisega. Mullu novembris avastas keskkriminaalpolitsei, et Panovilt Kakumäe kommunikatsioone haldava firma Apollo Baltic väidetavalt ostnud Andres Davõdov võis olla seotud 1997. aastal Maapangast riisutud 17 miljoni krooni legaalseks muutmise ehk rahapesuga.

Keskkriminaalpolitsei esitas Davõdovile süüdistuse suures ulatuses rahapesus ja avaliku korra raskes rikkumises.

Kakumäe Võrkudega konkureeriva ettevõtte Balterex Infra juht Jaanus Paas ütles eile SL Õhtulehele, et neid pole viimasel ajal püütud ära osta ega ka raha välja pressida. Jaanus Paas eitas ka igasuguse altkäemaksu andmist Vladimir Panovile, kuid on veendunud, et Panov on Kakumäe Võrkudega variisikute kaudu jätkuvalt seotud.

REPLIIK: Palju tulemuseta kära
08. jaanuar 2008 http://www.epl.ee/arvamus/413778

Ajast, mil keset välklampide sähvimist vahistati Tallinna keskerakondlasest abilinnapea Vladimir Panov, süüdistades teda ettevõtja ja endise kaitsepolitseiniku Priit Tikerpe pakutud pistise vastuvõtmises, möödub varsti viis aastat. Eile jõudis pikalt lohisenud saaga tupikusse: riigiprokurör loobus tõendite nappusel süüdistustest.

Panovi ja Tikerpe kohtuasjast on saanud poliitilise ja rahalise kallutatuse sümbol. Esiteks on see häbiplekk keskkriminaalpolitseile, kes vahistamist poliitiliselt pinevale koalitsioonikõneluste perioodile ajastades sekkus sisuliselt poliitikasse. Teiseks on see häbiplekk kohtusüsteemile, sest üks kohtuasja menetlenud kohtunikke Ardi Šuvalov on ise kohtu all süüdistatuna altkäemaksu võtmises.

Linnaosavalitsus võis kulutada telesaadete tellimisele miljoni
24.09.2005 http://www.postimees.ee/250905/online_uudised/178034.php

Tallinna linnavalitsuse sisekontroll uurib Reformierakonda kuuluva Tatjana Muravjova aastatetagust tegevust Haabersti linnaosale kinnitamata andmetel ligi miljoni krooni eest telesaadete tellimisel, kirjutab SL Õhtuleht.

Tähelepanu äratas Muravjova tegevus Haabersti linnaosa vanemana, kui praegune riigikogu liige tellis telekanalilt STV eetriaega ja saateid. SL Õhtulehe andmetel kulutati selleks ligi miljon krooni linna raha.

Tallinna linnavalitsuse sisekontrolör Krista Vainola ei soostunud teemat kommenteerima, kuni menetlus on lõppenud ning tulemused linnapeale ette kantud.

Riigikogu liikme Muravjova sõnul oli Haabersti linnaosal leping STV firmaga juba enne, kui ta linnaosavanemana tööle asus. Lepingu oli sõlminud eelmine linnaosavanem Vladimir Panov ning see käsitles telesaadete valmistamist ja nende edastamist.

«Saated olid vajalikud, et linnaosa elanikke linnaosavalitsuse tegemistest ning pakutavatest avalikest teenustest informeerida,» põhjendab Muravjova. Endise linnaosavanema sõnul näitas uuring, et nende saadete vaadatavus on suur, ning seetõttu jätkati nende tellimist.

«Ainus, kes pakkus võimalust originaalsaateid nii teha kui ka edastada oli STV,» põhjendab Muravjova firmavalikut. Samas ei meenu talle enam, kui suur oli lepingu maht ning kui palju linna raha saadete tootmiseks kulutati.

SL Õhtulehe teadaolevalt võis see summa kinnitamata andmetel ulatuda miljoni kroonini.

«Saated toimusid kaks korda kuus, pool tundi korraga,» räägib Muravjova ning lisab, et üks saade läks otse-eetrisse, linlased said sinna helistada ja ametnikele küsimusi esitada.

Teisel puhul oli tegemist salvestatud probleemsaatega, mis käsitles mingit konkreetset teemat.

Niisuguseid lepinguid telekanaliga on teistelgi linnaosadel ning näiteks 2002. aastal tehtud uuringu põhjal moodustavad munitsipaalsõnumid ja linnauudised telekanali STV autorisaadetest 75 protsenti. Samuti jõuavad vaatajate ette Maardu linna sõnumid.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: