Vastus küsimusele: Õnn ei ole rahas?

Mäletate, veel aasta tagasi ilutsesid tänavatel ja trükimeedias IRL-i reklaamid, et õnn ei ole raha? Nüüd saime siis kaude vastuse, milles see võiks olla. Vahepeal pakkusid irvhambad, et õnn on raha hulgas. Väga mööda nad ei pannudki, sest USA mõttekoja Brookings Institution teadur Carol Graham väitel on selleks inimese võrdlus naabritega. Õnnelikuks peetakse ennast naabrist rohkem teenides.

Kui põhivajadused on rahuldatud, saab suhteline sissetulek olulisemaks absoluutsest.

Näiteks kui Jaan teenib 20 krooni ja Juhan 10, tunneb Jaan end märksa õnnelikumana kui siis, kui ta teeniks 30 krooni, aga Juhan viiks palgapäeval koju 40 krooni.

“Inimesed on kahjuks kadedad olevused,” selgitab Garaham, kes nimetab seda nähtust Jonesidega sammu pidamiseks. Ehk eestipäraselt: Tammed võrdlevad ennast ikka Pärnadega.

Täpselt sama kehtib ka ühe ettevõtte sees — pole hea mõte ühele töötajale teistest mitu korda suuremat palka maksta, sest selle tulemuseks on terve trobikond rahulolematuid töötajaid. /…/

Reeglina on inimesed aga õnnelikumad siis, kui neil on võimalus oma elujärge paremaks muuta.

 Jaan Manitski, endine välisminister, ärimees
Raha pole õnne peamine tegur ega garantii. On olemas sellised väärtused nagu pere, sõbrad, tervis, vabadus, eneseteostusvõimalus.

Tahaks küll loota, et õnnelikke inimesi on Eestis rohkem. Kas rikkad on õnnelikumad? Üldiselt küll, kuid rikkus pole õnne eeldus ega garantii. Rikas istub rahahunniku otsas lossitornis, vaene ja vaba mees töötab kuskil äärekülas, tal on pere ja sõbrad. Kumb on rikkam?

Eestis pole vaja majanduskasvust rääkides inimestes üleliigset hirmu tekitada, sest meie rahval on suur tulevikupotentsiaal. Meie majanduskriisi madalseis on tasemel, mida enamik riike isegi tippaastatel ei saavuta. Tõesti, üksikud inimesed võivad olla stressis, kuid ühiskond tervikuna mitte.
http://www.delfi.ee/news/majandus/aripaev/article.php?id=18174675

Advertisements

2 kommentaari

  1. Olen nõus, et rikkus pole õnne eeldus ega garantii, aga raha puudus sunnib paljusid tegema tööd, mis ei ole talle loomupärane ning tekitab seega sügavat rahulolematust ning õnnetusetunnet. Me ei ela ühiskonnas, kus ka vähesega läbi saab( eriti juhul ,kui lapsed peres). Oled sunnitud end veepeal hoidma , tunned end sunnituna. Raha annab teatud vabaduse oma eksistentsi kohta otsuseid vastu võtta. PS, vabandan kui end ebaselgelt väljendasin. Pikad Eestist eemalolemise aastad on jälje jätnud.

  2. Ehk pakub lohutust teadmine, et siit ilmast lähevad ka rikkad kahe tühja käega. Juutidel olevat vanasõna, et surilinal pole taskuid.
    Seega võime rääkida vähese raha juures õnnest ainult niikaua kui inimene pole teisi võimalusi raha kasutamiseks näinud. Ei tea, et raha eest saab jalgratta, auto või reisida hoopis kaugele. Veel praegusel ajal on palju nomaade ja üsna primitiivsel tasemel hõime, kelle jaoks raha väljendub enamasti eluks vajalike asjade väärtusena.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: