Majanduslangus astus tuppa, külmutas palgatõusu

Eelmise aasta lõpus oli majanduskasv 4,8 protsenti ja SEB panga tibiteaduri Ruta Eieri arvates langeme käesoleval aastal 3,5 protsendi peale. Mäletan veel neid kuumade augustipäevade eelarvevaidlusi Riigikogust, kus teatati võrdsest kasvust ja inflatsioonist. Majanduskasvuks prognoositi tookord 7,8 ja inflatsiooniks 7,9 või selles suurusjärgus. Oluline, et inflatsioon oli kümnendiku suurem. Praeguseks teame kindlalt, et inflatsioon on jõudnud 11 protsendist kõrgemale ja majanduskasv on isegi kasinam kui tookordses “realistlikult kriitilises” prognoosis.

Eieri hinnangul on käes täistööhõive ning see seab omad piirangud majanduskasvu jätkumisele – kuna töötajaid juurde ei ole võimalik võtta, ei saa toodangu kasv jätkuda samas tempos kui siiani.

Lõppev majandusbuum põhines liigselt kinnisvara hinnatõusul ning sisemaisel nõudlusel. Kinnisvarahinnad tõusid liiga kiiresti võrreldes inimeste palkadega ning hinnakorrektsioon pidi lõpuks saabuma.

2007. aasta jooksul toimus järkjärguline muutus: kõigepealt vähenesid ülisuured ootused hinnakasvule ning aasta lõpuks alanesid reaalsed tehinguhinnad. Ostjate turust sai müüjate turg ning ülepakkumise tulemusena on 2008. aastal oodata kinnisvaras edasist hindade langust.

Ehitusmahtude vähenemine, krediidipakkumise kokkutõmbumine ning ettevõtete halvenenud majandusootused võivad viia investeeringute kasvu sel aastal negatiivseks.

SEB prognoosib Eesti 2008. aasta majanduskasvuks 3,5 protsenti ja sellele järgneval aastal 4,5 protsenti.

Tööpuudus suureneb, jäädes alla siiski kümnendi keskpaiga näitajatele, kuid ulatub vastavalt 6,5 ja 6 protsendini alanud ja järgneval aastal.

Jooksevkonto puudujäägi näitajateks kujuneb prognoosi kohaselt 12,5 ja 12 protsenti SKPst.

Riigieelarve püsib prognoosi kohaselt tasakaalus ning avaliku sektori võlakoormust SKPst püsib 2,7 ja 2,5 protsendil.
http://www.arileht.ee/?artikkel=421983

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: